Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Idź do strony 1, 2  Następny
Jestem początkujący - chcę wiedzieć :) !
Autor Wiadomość
Wojtek A. Filip Płeć:Mężczyzna
Site Admin
Autor Programu Świadome Nurkowanie

Stopień nurkowy: GUE T2+, Cave
Ilość nurkowań rocznie: 365
Stopień instruktorski: Instr. Mentor GUE
Ubezpieczenie: DAN/PROGLD
Oznaczenie stage: WAF
PostWysłany: 05-11-2017, 11:01   Jestem początkujący - chcę wiedzieć :) ! Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Czy zastanawialiście się kiedyś jaki gaz macie w butlach kiedy robicie swoje nurkowania?
Jasne! Mamy powietrze!
Skąd ta pewność?
Jak to skąd? ...a na czym innym się nurkuje Smile ?

Zapytajcie swojego instruktora co by się stało, gdyby w Waszej butli był tylko tlen?
Gdyby ktoś zaczął śmiesznie mówić to pewnie oznaczałoby, że w butli jest hel - co wtedy?
Jak zareagowałby Wasz organizm, gdyby w Waszej butli znalazła się minimalna ilość tlenku węgla?

Nikt z nas nie wie czym oddycha dopóki nie przeprowadzi analizy gazu przy użyciu odpowiedniego miernika. To, że butla jest świeżo napełniona nie gwarantuje tego, że wiemy co jest w środku.
Co naprawdę jest w butli nie wie ani sympatyczny gość obsługujący sprężarkę, ani nasz instruktor, ani my sami.
Wystarczy przeanalizować zawartość butli i wiemy dużo więcej, ale przede wszystkim jesteśmy dużo bezpieczniejsi.
To bardzo proste, wystarczy przystawić małe urządzenie do zaworu butli i delikatnie ją otworzyć.

WAŻNA UWAGA.
Jeżeli jesteś początkującym nurkiem OWD, nie używasz innego gazu niż powietrze - powyższy tekst dotyczy własnie Ciebie.

Zachęcam do artykułu dotyczącego CO w naszych butlach nurkowych .

Przejdź na dół
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Piotr Kozaryn Płeć:Mężczyzna
koz

Stopień nurkowy: TEC-40
PostWysłany: 06-11-2017, 12:30    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Myślę Wojtek, że fajnym uzupełnieniem wpisu byłoby podanie czym to zmierzyć, przykładowe mierniki (tlenowe, helowe, CO, wszystko razem Smile ), szacunkowe koszty.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Site Admin

PostWysłany: 06-11-2017, 13:54    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Piotrek liczę na inwencję instruktorów.
Mirniki mogą mieć różny kształt, wielkość, kolor.
Są takie które mierzą wszystko i takie, które mierzą zawartość konkretnego gazu.

Kluczowe jest aby nie wprowadzać w błąd kursantów, a wręcz odwrotnie: prowokować ich do zdobywania wiedzy - czyli coś w stylu:

"Nauczę cię analizować skład gazu w butli, a kiedy zaczniesz nurkowań na nitroksie poznasz jeszcze więcej szczegółów związanych z takimi pomiarami.
Tymczasem zróbmy pomiar CO - ten warto robić zawsze - nawet jeżeli nurkujesz wyłącznie na powietrzu"

Może zaczniemy przyznawać jakieś forumowe medale instruktorom dbającym o swoich kursantów?

PS.
Piotrek, jeżeli Twoim zdaniem warto załadować przykładowe modele mierników - nie krępuj się, początkujący będą wdzięczni salut .

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

koz

PostWysłany: 06-11-2017, 19:29    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wojtek A. Filip napisał/a:
nie krępuj się, początkujący będą wdzięczni

w zasadzie to ja tutaj występuję w roli początkującego właśnie... Wink
Powrót do góry

Jarek Andrzejewski Płeć:Mężczyzna
Jarek Andrzejewski

Stopień nurkowy: EAN,Rescue,DEEP
Ilość nurkowań rocznie: 41
Oznaczenie stage: PTJA
PostWysłany: 06-11-2017, 19:46    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Wojtek, po ilu latach praktyki instruktorskiej kupiłeś swój sensor CO i co było impulsem?

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Site Admin

PostWysłany: 06-11-2017, 20:24    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Piotr Kozaryn napisał/a:
w zasadzie to ja tutaj występuję w roli początkującego właśnie...
Piotrek, bez jaj Smile - to dział dla OWD-AOWD z kilkoma, może 30ma nurkowaniami.
Nie potrafisz znaleźć kilku zdjęć ze sprzętem którego używasz na co dzień? Juz lepiej napisz, że Ci się nie chce Wink .
Jarek Andrzejewski napisał/a:
Wojtek, po ilu latach praktyki instruktorskiej kupiłeś swój sensor CO i co było impulsem?
Jaki to ma związek z tym tematem? Swój kupiłem po 16 latach praktyki instruktorskiej.

Powrót do góry

Marcin Gajewski Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: P2
Oznaczenie stage: MAG
PostWysłany: 06-11-2017, 21:43    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Jaki to ma związek z tym tematem? Swój kupiłem po 16 latach praktyki instruktorskiej

i chcesz żeby tak samo postąpił OWDZIAK?
Wojtek, myśl jest zacna ale do tego trzeba dojrzeć. Spora część nurków nurkujących na nitroxach nie ma własnego analizatora O2 a co tu mówić o analizatorze CO.
Zupełnie inną rzeczą jest to co oferują tzw. gasblenderzy - idziemy w dobrym kierunku ale chyba dopiero nasze dzieci będą mogły wymagać od blenderów gazów o ściśle określonych parametrach. Na razie jest jak jest - choć jestem za przyspieszeniem zmian Smile
Powrót do góry

Site Admin

PostWysłany: 06-11-2017, 22:13    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Marcin Gajewski napisał/a:
i chcesz żeby tak samo postąpił OWDZIAK?
Ma zostać instruktorem czy kupić analizator po 16 latach?
Ani jedno ani drugie - skoro ja popełniam błędy to po co mają je popełniać kolejne osoby jeżeli o nich piszę?

Nurek OWD nie rozumie wielu rzeczy, ale nie jest głupcem, którego można wysyłać na kolejne kursy tylko dlatego, że ma pieniądze i chce być lepszym nurkiem.

Instruktor powinien dysponować analizatorem - przecież używa nitroksu, a nawet jeżeli nie używa, to przecież jakimś sposobem musi to stwierdzić.
Analizator CO to żaden koszt w porównaniu z ilością przeszkolonych nurków, biorąc pod uwagę jak może podnieść bezpieczeństwo nurkowania.
Kursant powinien bezwzględnie wymagać od instruktora najwyższego poziomu pracy.
Czasy wielkich mistrzów instruktorskich już szczęśliwie minęły. Kursanci dawno przekonali się, że nauka nurkowania jest usługą podobną do wielu innych.
Nic nie stoi na przeszkodzie żeby wymagać skoro się zapłaciło.
myśl jest zacna ale do tego trzeba dojrzeć
To akurat jest banalnie proste: zamiast opowiadać kursantowi żeby kupił komputer za kilka tys "bo będzie miał na przyszłość", wystarczy mu powiedzieć żeby kupił analizator za 1000zł i komputer - bo wtedy jest dużo pewniejsze, że dożyje tej przyszłości Smile.
Do tego się nie dojrzewa - do tego trzeba być uczciwym.
idziemy w dobrym kierunku ale chyba dopiero nasze dzieci (...)
Gigantyczna bzdura - wyłącznie od nas zależy co mamy, na czym i jak nurkujemy.
Nie wymagamy - to nie mamy.
Na razie jest jak jest
tiaa... na wszelki wypadek nie róbmy niczego od razu, bo jeszcze będzie nam za dobrze scratch ?
Ja tam lubię jeżeli jest mi dobrze od razu. Tu i teraz.
Co stoi na przeszkodzie, żeby każdy instruktor miał analizator?
Jaki problem żeby 2-3 nurków kupiło sobie analizator na spółkę?

Tylko i wyłącznie od nas zależy jak jest i jak będzie.
Możemy marudzić jak stare baby, albo wziąć się do roboty i coś zmienić salut .
jestem za przyspieszeniem zmian
... i bardzo fajnie, a wręcz strasznie super! Marcin, co możesz w tej sprawie zrobić w swojej okolicy żeby rzeczywiście przyspieszyć, a nie tylko o tym pisać?

po chwili - aby łatwiej było zrozumieć, że nie mówimy o jakiś gigantycznych kosztach:
Najtańszy analizator tlenowy firmy NRC kosztuje ok. 100euro
Najtańszy analizator CO firmy De-OX kosztuje ok. 330 euro
Najtańszy nitroksowy komputer nurkowy firmy Suunto kosztuje ok. 1000zł

Powrót do góry

Jarek Andrzejewski

PostWysłany: 06-11-2017, 22:33    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Jakby Ci (albo komukolwiek innemu) się trafił się gaz z CO, to bardzo chętnie parę litrów bym uszczknął do potestowania czujników (wymienił butle na chwilę albo przetoczył do własnej albo jakoś).
Wynikami się oczywiście podzielę.

Powrót do góry

koz

PostWysłany: 06-11-2017, 22:55    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

ze sprzętem którego używasz na co dzień

Nie używam na co dzień analizatora helowego (nie nurkuję na trimixie) ani CO. Ten ostatni rozumiem, że ostatnio zachęcasz, aby używać, ale właśnie żeby zachęcić to by trzeba napisać:
- co to za analizator?
- gdzie kupić, ile kosztuje?
- czy można kupić mieszany O2, CO?
Powrót do góry

Jarek Andrzejewski

PostWysłany: 06-11-2017, 23:16    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

W wolnej chwili mogę opisać swoje doświadczenia z analizatorami tlenowymi DIY - jeśli byłoby zainteresowanie.
To w istocie proste urządzenia, a najdroższym elementem jest czujnik (~300zł z ogonkiem).

https://m.youtube.com/watch?v=CJwtt0Rnlho - przykład działania jednego prototypu.

Powrót do góry

Site Admin

PostWysłany: 07-11-2017, 00:04    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Piotr Kozaryn napisał/a:
Ten ostatni rozumiem, że ostatnio zachęcasz, aby używać, ale właśnie żeby zachęcić to by trzeba napisać:
- co to za analizator?
- gdzie kupić, ile kosztuje?
- czy można kupić mieszany O2, CO?

Przed 6 laty pojawiły się na forum pierwsze opisy wypadków spowodowanych przez tlenek węgla (zamieścił je Jacek Trembowelski).
W tym temacie opisuję mój przypadek wykrycia CO w butlach z którymi miałem nurkować.
Przed 5 laty poruszaliśmy temat CO szerzej w tym temacie .

Kupiłem analizator firmy De-Ox .
Jest banalny w obsłudze:
-włączyć analizator
-delikatnie odkręcić zawór butli
-przyłożyć analizator i zrobić odczyt
W analizatorze ustawione są 2 alarmy - pierwszy aktywuje się przy przekroczeniu 5ppm CO w gazie. Więcej na ten temat we wspomnianym powyżej temacie.

Analizator jest zasilany baterią 9V. Przez rok zużyłem 3 baterie.
Kupiłem go w promocyjnej cenie na Boot w Dusseldorfie (producent zawsze się wystawia obok naszego stoiska Smile ). Zapłaciłem trochę ponad 200 euro (niestety nie pamiętam dokładnie ile).
W sieci wystarczy wpisać De-OX CO analizer i mamy różne oferty.
W Polsce analizator sprzedaje CCR z Częstochowy w cenie ok. 1500zł .
Dostępne są analizatory mierzące ilość wielu gazów 2, 3, 5 - jednak ich cena (kilka tys. EU) może powodować hm... odłożenie zakupów na później.

Dlaczego zacząłem analizować gaz pod tym kątem?
Bo się boję, że nie przeżyję nurkowania z tak banalnego powodu jak ten, że nie sprawdziłem czym oddycham.
Dlaczego wcześniej nie analizowałem?
Bo nie spotkałem się z opisami wypadków i tak jak większość słyszałem od "specjalistów" po co ci coś do mierzenia gazu, którego nie ma w butli (zerknijcie na niemal bliźniacze wypowiedzi Sławka w przytoczonym temacie) .

CO - tlenek węgla nazywany jest cichym zabójca, albo czadem.
Nie ma smaku ani zapachu.
W dużym stężeniu zabija szybko nie dając możliwości na ratunek.
Pod wodą procentowe stężenie zwiększa swoje oddziaływanie na nasz organizm ze względu na rosnące ciśnienie otoczenia (ciśnienie parcjalne - ppCO ) dokładnie tak jak np. w wypadku tlenu.
W nurkowaniu zawodowym analizatory takie zakłada się bezpośrednio na wyjściu sprężarki .

Skąd CO w naszej butli?
Np. z dużej ilości samochodów przejeżdżających, albo stojących w korku obok sprężarkowni.
Z dymu wydobywającego się z komina sąsiada, który napalił w piecu.
Ze złego stanu sprężarki.

Nie lubię wydawać niepotrzebnie pieniędzy.
Kiedy usłyszałem o pierwszym wypadku nurka, który utopił się z powodu CO, wiedziałem, że muszę kupić taki analizator.
Miałem jakieś dziwne przeczucie czy jakoś tak i....
w sprężarkowni, której właściciel uchodzi za mistrza świata w mieszaniu gazów, a sprężarkownia za wzór dla pozostałych jednego dnia:
-osoba przygotowująca gazy załadowała mi tylko tlen do twina
-w drugim twinie i butlach bocznych z nx50 miałem CO na poziomie >10ppm

Czy warto kupić?
Właściwiej będzie: wiem już dlaczego - zdecydowanie kupuję.

Żebym nie zapomniał:
jeżeli ktoś wysyła swoje dzieciaki na zabawy w basenie w stylu komando foki, czy inne podobne powinien pamiętać, że gaz w butli dla dzieci nie różni się niczym od tego, który mają dorośli - CO tam też może być.

Powrót do góry

Site Admin

PostWysłany: 07-11-2017, 00:21    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Jaki analizator kupić?

Prosty w obsłudze i niezawodny w użyciu.
Osobiście nie traktuję analizatora jak jajka - powinien działać pomimo np. upadku.
Po kilku próbach (używałem bodaj 3 czy 4 analizatorów) skończyło się na mierniku stosowanym przez wojsko do pomiarów tlenu.
Wożenie ze sobą analizatora łączonego tmx/oxy na każde nurkowanie jest takim sobie pomysłem - w moim wypadku nurkowania tmx stanowią ok 60% wszystkich moich nurkowań - pozostałe to nurkowania nitroksowe - prościej jest używać na tych drugich mniejszego i bardziej poręcznego urządzenia Smile .

POMIAR TLENU
Analox - koszt 1200-1500zł. Tego analizatora używam do tlenu

Pomiar na poziomie 21% tlenu gwarantuje mieszankę bezpieczną nawet jeżeli znajduje się w niej hel, czego nie zmierzę tym analizatorem

POMIAR HELU i TLENU
Do nurkowań trimiksowych używam analizatora czeskiej firmy Divesoft.
Mierzy zarówno ilość tlenu jak i helu w mieszaninie. Koszt, w zależności od wyposażenia ok. 3000zł

POMIAR TLENKU WĘGLA
Do pomiaru tlanku węglą używam analizatora De-Ox CO.
Koszt 1200-1500zł

Powrót do góry

Site Admin

PostWysłany: 07-11-2017, 08:55    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Czy początkujący nurek może przeanalizować skład gazu w swojej butli?

Oczywiście!
Proces analizowania składu mieszaniny gazowej to kilka zaledwie prostych kroków.
1. Musimy mieć jakiś analizator tlenowy Smile .
2. Analizator należy włączyć (każdy przycisk on/off - trzeba go odszukać i nacisnąć Smile .
Czasem krótkie naciśnięcie nie wystarcza, wtedy należy nacisnąć i przytrzymać do momentu pojawienia się jakiś wskazań na wyświetlaczu) - nie należy się tego obawiać, analizator to proste, trudne do zabicia urządzenie.
3. Należy skalibrować urządzenie.
Wystarczy w tym celu nacisnąć guzik "kalibracja" albo "CAL" , ewentualnie użyć małego pokrętła.
Wewnątrz analizatora znajduje się sensor wymagający potwierdzenia, że jeżeli wokół jest powietrze, to składa się ono z 21% tlenu.
W powietrzu wokół nas znajduje się blisko 21% tlenu (dokładnie 20,9%), ale analizator tym nie wie, więc musimy go nauczyć Cool .
4. Odkręcamy delikatnie zawór butli, tak, aby gaz z jej wnętrza wypływał słabym strumieniem.
5. Przykładamy analizator do zaworu i obserwujemy wyświetlacz. Pomiar przeprowadzamy do ustabilizowania się wskazania, ale nie krócej niż 15 sekund.

Koniec analizy.
Proste? Banalnie salut .

Rozglądnij się na nurkowisku - może będę akurat w okolicy. Łatwo mnie rozpoznać, mój sprzęt jest opisany jako WAF.
Nie przejmuj się tym jak wyglądam geek - podejdź i powiedz, żebym Cię nauczył robienia analizy gazu.
Pokażę Ci kilka analizatorów których używam na codzień, nauczę ich obsługi, w łatwy do zrozumienia sposób opowiem jak interpretować to co zobaczymy na wyświetlaczu.
Jesteś początkującym nurkiem? Nigdy nie używałeś analizatora - daj mi 5 minut swojego czasu.
To absolutnie nic nie kosztuje - będzie mi miło kiedy usłyszę dziękuję Smile .

Przyprowadź ze sobą swojego instruktora podglądnie czego Cię uczę, a potem zaprosi Cię na kurs nitroksowy.
To szkolenie warto zrobić jeszcze w trakcie Twojego OWD/P1/REC1/etc. salut .

Powrót do góry

koz

PostWysłany: 07-11-2017, 15:27    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Dzięki Wojtek, teraz wpis jest kompletny, jest dlaczego, po co i ile to kosztuje. Każdy może sam skalkulować i dokonać wyboru. Czy analizator CO ma mniej więcej takie same koszty utrzymania jak O2 (czujnik)?
Powrót do góry

Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2  Następny
Odpowiedz do tematu