Forum Dive Trek Group

Zastanów się zanim coś napiszesz - ktoś może to przeczytać...

"  Strona główna "  FAQ "  Szukaj "  Użytkownicy "  Grupy "  Statystyki "  Rejestracja "  Zaloguj "  Album

Poprzedni temat :: Następny temat
Serwis zaworu dodawczego suchego skafandra
Autor Wiadomość
Bartek Cyperling Płeć:Mężczyzna
GUE Instr

Stopień nurkowy: instr
PostWysłany: 14-11-2006, 21:28   Serwis zaworu dodawczego suchego skafandra Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Co okolo 100 nurkowan, zawory Si-Tech maja tendencje do nieprzyjemnego zacinania sie w pozycji pol-otwartej, powolutku dodajac gaz do skafandra. Czasami zacinajacy sie zawor, "odpuszcza" po dluzszej chwili (2-3sek) co potrafi byc stosunkowo irytujace, zwlaszcza u niedoswiadczonego pletwonurka.
Podobnie, jak "obslugowy" typ inflatorow Halcyon (gdzie budowa jest bardzo podobna) wymagaja one okresowej konserwacji (oczyszczenia, smarowania). Postaramy sie, zatem zajrzec do srodka zaworu i zbadac "co w trawie piszczy"...

Oko w oko z "okropnym" zaworem - stary model, spotykany jeszcze w niektorych skafandrach,
zawor przezyl juz pierwsze w swoim zyciu rozkrecanie, w zwiazku z czym pozbawiony zostal kultowej nalepki producenta na samej gorze (potencjalni serwisanci musza niestety liczyc, sie z faktem, ze w/wym nalepka nie bedzie miala ochoty na ponowne umieszczenie w swoim miejscu, chyba ze potraktowana odpowiednim klejem Twisted Evil)

aby "rozkrecic" zawor nalezy silnie zlapac za spodnia czesc (mozna posluzyc sie odpowiednio przygotowanym kluczem, pasujacym do 3 otworow w obudowie) oraz krecic najblizsza do skafandra czescia zaworu (widoczna na zdjeciu niewielka "wypustka")
uwaga na cienka podkladke umieszczona od "wewnetrznej" strony skafandra, tuz pod pokrywa - lubi ginac w czelusciach skafandra

po wykreceniu ze skafandra, zobaczyc mozna spodnia (wewnetrzna) strone zaworu (stary model)
cecha charakterystyczna, odrozniajaca stara konstrukcje od nowej jest widoczna sporych rozmiarow sruba - przykrywajaca caly mechanizm

dla porownania "nowszy" zawor Si-Tech

i jego spodnia czesc, gdzie wczesniejsza ogromna srube - usunieto

okazuje sie, ze dostep do scianek celem wykrecenia nie jest taki latwy - wystarcza jednak odpowiednio "chude" szczypce

widok na srube po wykreceniu oraz na przytrzymywana przez nia sprezyne (ma zapewniac powrot "wierzchniego" przycisku na miejsce)

docieramy do wlasciwego mechanizmu dodajacego gaz, dalej potrzebne beda 2 klucze hex (imbusowe, ampulowe) rozmiar 2,5mm i 4mm

zostaja nam w reku dwa elementy, ktore stanowia istote dzialania samego zaworu, brak smarowania na o-ringach powoduje ich zacinanie sie
pozostaje teraz oczyscic pracujace powierzchnie, pozostawic na nich odrobine smaru i zlozyc calosc z powrotem, w kolejnosci dokladnie odwrotnej jak podana na zdjeciach, nie zapominajac o dokladnym dopasowaniu do "naciec" w lozu przeznaczonym dla samego zaworu i zlosliwej podkladce ... smacznego Mr. Green

Tomasz-Szeryf Płeć:Mężczyzna
Dobrego dnia!!!

PostWysłany: 15-11-2006, 10:14    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Fajny pościk Bann.

Jak ktoś pamięta (gdzieś to było?) może ktoś znajdzie serwis zaworu wylotowego to niech doda tutaj i będziemy mieli komplet w suchaczu.
No może nie dokońca zaczekamy jeszce na apexa.!

Numer Gadu-Gadu
4700205

GUE Instr

PostWysłany: 15-11-2006, 14:52    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Tomasz-Szeryf napisał/a:
może ktoś znajdzie serwis zaworu wylotowego to niech doda tutaj i będziemy mieli komplet w suchaczu.

na razie tylko tyle - reszta w przygotowaniu ....

Bogen Płeć:Mężczyzna
Bogusław

Stopień nurkowy: Instruktor PADI/IANT
PostWysłany: 26-03-2008, 15:52    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Hej.
I dopadło mnie... Wink
Zawór dodawczy w sposób ciągły podaje gaz do SS.
Niestety czynności takie jak:
- rozkręcenie zaworu i czyszczenie
- smarowanie
- kilkukrotna wymiana o- ringów
- wymiana trzpienia

nie przyniosły rezultatu.

Dodam że ten sam trzpień zapakowałem do innego zaworu i jest ok....
Trzpień od tego " drugiego " wkręcony do mojego zaworu też nie trzyma.
Z uwagi na powyższe wydaje mi się, że problem leży po stronie mojego zaworu a dokładnie jego plastikowej części gdzie wkładamy trzpień z dwoma - o ringami.

Czy oznacza to że zawór dodawczy mojego SS umarł na zawsze Question Wink

Oględziny wzrokowe nie ujawniły widocznych uszkodzeń.
Mikro uszkodzenia spowodowane piaskiem Question
Czy ktoś spotkał się w powyższym problemem Question
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Numer Gadu-Gadu
1259195

lobster Płeć:Mężczyzna
zdolny ale leniwy

PostWysłany: 26-03-2008, 18:05    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

sprezyna?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

GUE Instr

PostWysłany: 29-03-2008, 13:52    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

spotkalem sie - w jednym z zaworow dodawczych apeksa, dokladnie takie same objawy jak opisujesz, zamiana trzpienia z oringami na inny i ten sam rezultat, rowniez dokladnie to samo po przelozeniu do innej obudowy... lekarstwa nie znam, podejrzewam jakies niezauwazalne pekniecie, wyslalismy zawor do producenta skafandra (jest jeszcze na gwarancji)

Marcin Sójka Płeć:Mężczyzna
Alien

Stopień nurkowy: NTmx, Tech Wreck, Te
Stopień instruktorski: NTMX Inst IANTD, Gas
Oznaczenie stage: Alien
PostWysłany: 29-03-2008, 14:44    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

W moim suchaczu (Ursuit) od samego poczatku byly klopoty z zaworem dodawczym. Srednio co dwa-trzy tygodnie musialem go czyscic. Co za tandeta ...

P.S
Super post Bann Mr. Green

alien

do dna ... i z powrotem
Powrót do góry

Numer Gadu-Gadu
3758827

Tomek Płociński Płeć:Mężczyzna
kiedyś Plotek :)

Stopień nurkowy: ARTmx
Ilość nurkowań rocznie: 40
Ubezpieczenie: DAN
PostWysłany: 29-03-2008, 15:09    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

bann napisał/a:
podejrzewam jakies niezauwazalne pekniecie

Wystarczą podstawowe badania z użyciem penetranta, żeby wykryć większość pęknieć powierzchniowych.

P.S. Codziennie oglądam, rzeczy nie widoczne gołym okiem, więc jak masz jakieś podejrzenia co do "niewidocznych" pęknięć to przeslij mi ten element. Coś się powinno zobaczyć.

"And remember; any diver can abort any dive at any time for any reason."
Powrót do góry

Łukasz Błażejewicz Płeć:Mężczyzna
młodszy helowiec

Stopień nurkowy: IAND Adv.Rec.Tmx
PostWysłany: 29-03-2008, 17:35    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Witam,

Mam problem z obydwoma zaworami. Oba ciekną. Na dodawczym widoczne jest pęknięcie, które jest zaklejone. Ktoś za mocno trzpień wkręcił i pękło przy plastikowym gwincie. Zaklejone poksipolem lub czymś podobnym. Czy czeka mnie wymiana na nowe zawory?

Upustowy tez cieknie, sądzę że przy upuszczaniu gazu, ale nie widać uszkodzeń.

pozdrawiam

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Numer Gadu-Gadu
1884013

Bogen Płeć:Mężczyzna
Bogusław

Stopień nurkowy: Instruktor PADI/IANT
PostWysłany: 29-03-2008, 18:12    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

lobster napisał/a:
sprezyna?

Niestety nie... Sad

bann napisał/a:
podejrzewam jakies niezauwazalne pekniecie,

Też skłaniam się ku takiej diagnozie.
Skoro nie o - ringi, nie trzpień, nie sprężyna to pozostaje tylko uszkodzenie plastikowej części gdzie pracuje trzpień.
Cytat:
P.S. Codziennie oglądam, rzeczy nie widoczne gołym okiem, więc jak masz jakieś podejrzenia co do "niewidocznych" pęknięć to przeslij mi ten element. Coś się powinno zobaczyć.

Łatwo sie nie poddam. Nowy zawór już wstawiłem a stary- może faktycznie zaatakujemy go jakimś penetratorem. Wink

boozy napisał/a:
Ktoś za mocno trzpień wkręcił i pękło przy plastikowym gwincie. Zaklejone poksipolem lub czymś podobnym. Czy czeka mnie wymiana na nowe zawory?

Łukasz na to pytanie nikt ci jednoznacznie nie odpowie. Sprawdź czy uszkodzenie mechaniczne ma wpływ na szczelność.
Możesz wrzuć jaką super makro fotę Wink
boozy napisał/a:
Upustowy tez cieknie

Po wymianie na zawór APEKSA został mi jeden Si-Tech. Po nauce serwisu nie jestem w 100% jego działania scratch ale jak chcesz można potestować.
Powrót do góry

Numer Gadu-Gadu
1259195

Tomek Płociński Płeć:Mężczyzna
kiedyś Plotek :)

Stopień nurkowy: ARTmx
Ilość nurkowań rocznie: 40
Ubezpieczenie: DAN
PostWysłany: 29-03-2008, 23:49    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Bogen napisał/a:
Łatwo sie nie poddam. Nowy zawór już wstawiłem a stary- może faktycznie zaatakujemy go jakimś penetratorem. Wink

Badanie penetracyjne ( Smile ) jest techniką nieniszczącą. Można też obejrzeć element pod mikroskopem.

"And remember; any diver can abort any dive at any time for any reason."
Powrót do góry

ZielonySmok Płeć:Mężczyzna
Rafał Jackiewicz

Stopień nurkowy: MSD
Ilość nurkowań rocznie: 60
PostWysłany: 03-10-2012, 23:30    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Dołożę jeszcze zdjęcia mojego zaworu Si-Tech, ze skafandra Bare:

Zawór wykręcony z suchego.

Wykręcony króciec.

Górna i dolna część zaworu (ściskają materiał skafandra).

Widać piasek wstrzelony w spód zaworu.

Plastikowy element otwierający wentyl w przewodzie zasilającym zawór suchego skafandra.

Powrót do góry

Ryszard Kawaler Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: RD
PostWysłany: 28-05-2013, 07:25    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

Witam Smile
Odgrzeję trochę stary temat, ale mam pytanko do znawców. Od jakiegoś czasu jestem dosyć mokry w okolicy zaworu dodawczego. Póki co rozebrałem go jak tak jak pokazuje Bartek, ale jest jeszcze jedno miejsce, które mnie mocno niepokoi a mianowicie połączenie górnej i dolnej części zaworu, tzn. myślę o połączeniu części obrotowej z końcówką do przyłączenie węża i części bezpośrednio dolegającej do skafandra. Obawiam się, że przeciek może być w tym miejscu, a nie wiem jak to rozłożyć. Byłbym wdzięczny za jakieś porady.
Nie wiem czy to istotne, ale zawór starego typu.
Powrót do góry

Ryszard Kawaler Płeć:Mężczyzna

Stopień nurkowy: RD
PostWysłany: 28-05-2013, 07:58    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

No to trochę nudzę, ale nie wiedziałem, że to takie proste. Myślałem, że tam są jakieś zatrzaski, albo zawleczki a wystarczyło tylko pociągnąć Very Happy ale w związku z tym, że już wszystko mam na wierzchu, to może ktoś zna konkretne wymiary wszystkich oringów.
Powrót do góry

Dawid Pudło Płeć:Mężczyzna
dawid.p

Stopień nurkowy: P1
Ilość nurkowań rocznie: 50
PostWysłany: 12-07-2017, 20:30    Dodaj użytkownika do listy ignorowanych Odpowiedz z cytatem

A wie ktoś jakie idą tam oringi. Mój zawór puszcza wodę w momencie dodawania gazu do skafandra.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

Odpowiedz do tematu